Diode: transil
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ54A-E3/52
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SMBJ54A-E3/52
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 54V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Technology | TransZorb® |
| Max. forward impulse current | 6.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 60...66.3V |
| Leakage current | 1µA |