Diode: TVS; 600W; 6.4÷7V; 68A; unidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ5V0A-1
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SMBJ5V0A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 6.4÷7V; 68A; unidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB, DO214AA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 68A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4...7V |
| Leakage current | 800µA |