Specification for Diode: TVS; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 12V |
| Max. forward impulse current | 30.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 13.3...14.7V |
| Leakage current | 1µA |