Diode: TVS; 30V; 14.7A; bidirectional; ±5%; DO214AA; 600W; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJP6KE30CA-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: SMBJP6KE30CA-TP
Specification for Diode: TVS; 30V; 14.7A; bidirectional; ±5%; DO214AA; 600W; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AA, SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 25.6V |
| Max. forward impulse current | 14.7A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 30V |
| Leakage current | 1µA |