Capacitor: metallized PPS; 1uF; SMD; ±5%; 5045; -55÷125°C; 3V/μs
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMC12.7105J50B31TR24
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: SMC12.7105J50B31TR24
Product downloads
Specification for Capacitor: metallized PPS; 1uF; SMD; ±5%; 5045; -55÷125°C; 3V/μs
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 5045 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±5% |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Max. operating voltage | 30V AC, 50V DC |
| Capacitance | 1µF |
| Alias | F125YR105J050V |
| Type of capacitor | metallized PPS |
| Climate class | 55/125/56 |
| Pulse resistance | 3V/μs |