Diode: TVS; 1.5kW; 7.8A; bidirectional; 133kV/mm; 2E-07mAh
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ120CA-E3/57T
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SMCJ120CA-E3/57T
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 7.8A; bidirectional; 133kV/mm; 2E-07mAh
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 120V |
| Max. forward impulse current | 7.8A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 133V |
| Leakage current | 1µA |