Diode: transil
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ12CA-E3/57T
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SMCJ12CA-E3/57T
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 12V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Technology | TransZorb® |
| Max. forward impulse current | 75.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 13.3...14.7V |
| Leakage current | 5µA |