Diode: TVS; 1.5kW; 144V; 7.2A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SMCJ130A-1
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: SMCJ130A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 144V; 7.2A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 130V |
| Max. forward impulse current | 7.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 144V |
| Leakage current | 1µA |