Diode: TVS; 1.5kW; 16.7V; 61.5A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SMCJ15A-4
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: SMCJ15A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 16.7V; 61.5A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Max. forward impulse current | 61.5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 16.7V |
| Leakage current | 1µA |