Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
SMCJ15A-5
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMCJ15A
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 16.7V |
| Leakage current | 5µA |