Diode: TVS; 1.5kW; 20V; 51.4A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ18A-8
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMCJ18A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 20V; 51.4A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 18V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 51.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 20V |
| Leakage current | 5µA |