Diode: TVS; 1.5kW; 24.4V; 42.2A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ22A-5
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMCJ22A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 24.4V; 42.2A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 22V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 42.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 24.4V |
| Leakage current | 5µA |