Diode: TVS; 1.5kW; 24.4÷26.9V; 44A; unidirectional; ±5%; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ22A-6
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SMCJ22A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 24.4÷26.9V; 44A; unidirectional; ±5%; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 22V |
| Max. forward impulse current | 44A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 24.4...26.9V |
| Leakage current | 1µA |