Diode: transil; 1.5kW; 40V; 25.8A; unidirectional; DO214AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ36A-1
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMCJ36A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 1.5kW; 40V; 25.8A; unidirectional; DO214AB
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 25.8A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 40V |
| Leakage current | 5µA |