Diode: TVS; 1.5kW; 53.3V; 19.4A; bidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SMCJ48CA-2
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: SMCJ48CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 53.3V; 19.4A; bidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 48V |
| Max. forward impulse current | 19.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 53.3V |
| Leakage current | 1µA |