Diode: TVS; 1.5kW; 6.4V; 163A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SMCJ5.0A-5
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: SMCJ5.0A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 6.4V; 163A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 163A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4V |
| Leakage current | 500µA |