Diode: TVS; 1.5kW; 6.67V; 145.6A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
SMCJ6.0A-3
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMCJ6.0A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 6.67V; 145.6A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 145.6A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.67V |
| Leakage current | 1mA |