Diode: TVS; 1.5kW; 8.33V; 116.3A; bidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMCJ7.0CA-4
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMCJ7.0CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 8.33V; 116.3A; bidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 7.5V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 116.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 8.33V |
| Leakage current | 200µA |