Diode: TVS; 1.5kW; 86.7V; 11.9A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SMCJ78A-2
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: SMCJ78A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 86.7V; 11.9A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 78V |
| Max. forward impulse current | 11.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 86.7V |
| Leakage current | 1µA |