LED; SMD; 5050; RGB; 5x5x1.5mm; 120°; 5V; 5mA; Lens: transparent
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMD-LX5050RGB-TR
Manufacturer: Lumex Inc. Taiwan Branch
Manufacturer code: SMD-LX5050RGB-TR
Product downloads
Specification for LED; SMD; 5050; RGB; 5x5x1.5mm; 120°; 5V; 5mA; Lens: transparent
| Mounting | SMD |
| Case | 5050 |
| Operating voltage | 5V DC |
| Dimensions | 5x5x1.5mm |
| LED colour | RGB |
| Wavelength | 470nm, 520nm, 620nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 5mA |
| Luminosity of blue colour | 50mcd |