Fuse: PTC polymer; 750mA; 60VDC; SMD; Case: 2920; tinned; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMD075F/60-2
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: RF0317-000
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 750mA; 60VDC; SMD; Case: 2920; tinned; SMD
| Mounting | SMD |
| Case | 2920 |
| Operating temperature | max. 85°C |
| Contact plating | tinned |
| Current rating | 750mA |
| Rated voltage | 60V DC, 60V |
| Max. voltage | 60V |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Breaking capacity | 10A |
| Switched current | 1.5A |