Diode: TVS; 3kW; 6.4÷7V; 326.09A; unidirectional; SMC; reel,tape
Multiples:
2.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
SMDJ5.0A-1
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SMDJ5.0A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 3kW; 6.4÷7V; 326.09A; unidirectional; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4...7V |
| Leakage current | 1mA |