Capacitor: polyethylene; 470nF; SMD; ±10%; 2220; -55÷125°C; 8V/μs
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMDNC03470QB00KP00
Manufacturer: WIMA
Manufacturer code: SMDNC03470QB00KP00
Product downloads
Specification for Capacitor: polyethylene; 470nF; SMD; ±10%; 2220; -55÷125°C; 8V/μs
| Mounting | SMD |
| Operating voltage | 63V DC |
| Case - inch | 2220 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Max. operating voltage | 40V AC, 63V DC |
| Capacitance | 470nF |
| Type of capacitor | polyethylene |
| Pulse resistance | 8V/μs |