Capacitor: polyethylene; 1uF; SMD; ±10%; 2824; -55÷125°C; 3.5V/μs
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMDNC04100TB00KQ00
Manufacturer: WIMA
Manufacturer code: SMDNC04100TB00KQ00
Product downloads
Specification for Capacitor: polyethylene; 1uF; SMD; ±10%; 2824; -55÷125°C; 3.5V/μs
| Mounting | SMD |
| Case | 2824 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Max. operating voltage | 40V AC, 63V DC |
| Capacitance | 1µF |
| Type of capacitor | polyethylene |
| Pulse resistance | 3.5V/μs |