Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 16A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMF-S-112DBH-1
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SMF-S-112DBH
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 16A
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Current rating | 16A |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 16A / 277V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Coil voltage max. | 15.6V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Coil power consumption | 400mW |