Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMF-S-112DMV1
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SMF-S-112DMV1
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | plug-in, vertical |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Leads | connectors |
| Series | SMF |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 7.6mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 277V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Coil power consumption | 400mW |
| Operate time | 15ms |