Diode: TVS; 0.2kW; 11.1÷12.3V; 11.8A; unidirectional; ±5%; SOD123F
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMF10A-3
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: SMF10A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.2kW; 11.1÷12.3V; 11.8A; unidirectional; ±5%; SOD123F
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123F |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 10V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 11.8A |
| Series | SMF |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 11.1...12.3V |
| Leakage current | 2.5µA |