Diode: TVS; 0.2kW; 40÷44.2V; 3.4A; unidirectional; ±5%; SOD123F
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMF36A-3
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: SMF36A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.2kW; 40÷44.2V; 3.4A; unidirectional; ±5%; SOD123F
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123F |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 3.4A |
| Series | SMF |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 40...44.2V |
| Leakage current | 1µA |