Diode: TVS
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
SMF36A-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SMF36A-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMF, SOD123F |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Max. forward impulse current | 3.44A |
| Series | SMF |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 40...44.2V |
| Leakage current | 1µA |