Diode: TVS; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMFE6-0CA
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: SMFE6-0CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123F |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Max. forward impulse current | 19.4A |
| Series | SMF |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.67...7.37V |