Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMI-S-212L-01
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SMI-S-212L-01
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 29.2x12.8x20.6mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 270Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Coil power consumption | 540mW |
| Operate time | 15ms |