Relay: electromagnetic
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
SMI-SH-124LM-F-01
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SMI-SH-124LM-F-01
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Body dimensions | 29.2x12.8x20.6mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 18V DC |
| Coil power consumption | 540mW |
| Operate time | 15ms |