Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMIA-S-212DG
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SMIA-S-212DG
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 5mm |
| Mechanical durability | 300000cycles |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Electrical life | 30000cycles |
| Coil resistance | 102Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.4W |
| Operate time | 15ms |