Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMIC-S-105GM1
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SMIC-S-105GM1
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 30.1x15.7x23.3mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Electrical life | 50000cycles |
| Coil resistance | 16Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 100MΩ |
| Contact current max. | 45A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.6W |
| Operate time | 20ms |