LED; SMD; 0603; yellow; 63÷100mcd; 1.6x0.8x0.55mm; 2.2V; 20mA; 54mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SML-D12Y1WT86
Manufacturer: ROHM SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SML-D12Y1WT86
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0603; yellow; 63÷100mcd; 1.6x0.8x0.55mm; 2.2V; 20mA; 54mW
| Mounting | SMD |
| Power | 54mW |
| Operating voltage | 2.2V DC |
| Case - inch | 0603 |
| Dimensions | 1.6x0.8x0.55mm |
| Luminosity | 63...100mcd |
| LED colour | yellow |
| Case - mm | 1608 |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |