LED; SMD; 1206; green; 13mcd; 3.2x1.5x1mm; 130°; 2V; 25mA; λd: 570nm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SML-LX1206GC-TR
Manufacturer: Lumex Inc. Taiwan Branch
Manufacturer code: SML-LX1206GC-TR
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; green; 13mcd; 3.2x1.5x1mm; 130°; 2V; 25mA; λd: 570nm
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Power | 60mW |
| Operating voltage | 2V DC |
| Dimensions | 3.2x1.5x1mm |
| Luminosity | 13mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 570nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |