LED; SMD; 0805; green; 11mcd; 2x1.25x0.8mm; 140°; 2V; 30mA; λd: 565nm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SML-LXT0805GW-TR
Manufacturer: Lumex Inc. Taiwan Branch
Manufacturer code: SML-LXT0805GW-TR
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0805; green; 11mcd; 2x1.25x0.8mm; 140°; 2V; 30mA; λd: 565nm
| Mounting | SMD |
| Case | 0805 |
| Power | 50mW |
| Operating voltage | 2V DC |
| Dimensions | 2x1.25x0.8mm |
| Luminosity | 11mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 565nm |
| LED lens | diffused, white |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |