Diode: Zener; 1W; 18V; SMD; single diode; 5uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SML4746A-E3/5A
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SML4746A-E3/5A
Specification for Diode: Zener; 1W; 18V; SMD; single diode; 5uA
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Tolerance | ±5% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 1W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 5µA |
| Zener voltage | 18V |
| Zener current | 14mA |