Diode: TVS; 3kW; 36.7÷40.6V; 56.2A; unidirectional; ±5%; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMLJ33AHE3-TP
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 3kW; 36.7÷40.6V; 56.2A; unidirectional; ±5%; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 33V |
| Max. forward impulse current | 56.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 36.7...40.6V |
| Leakage current | 2µA |