Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMLJ36CA-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: SMLJ36CA-TP
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Max. forward impulse current | 51.6A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 40...44.2V |
| Leakage current | 2µA |