Diode: TVS; 3kW; 7.22÷7.98V; 267.9A; bidirectional; ±5%; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMLJ6.5CA-TP
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 3kW; 7.22÷7.98V; 267.9A; bidirectional; ±5%; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 6.5V |
| Max. forward impulse current | 267.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 7.22...7.98V |
| Leakage current | 500µA |