Diode: TVS; 3kW; 94.4÷104V; 20.8A; unidirectional; ±5%; DO214AB,SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMLJ85A-TP
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 3kW; 94.4÷104V; 20.8A; unidirectional; ±5%; DO214AB,SMC
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Max. forward impulse current | 20.8A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 94.4...104V |
| Leakage current | 2µA |