Transistor: PNP
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMMBT2907ALT1G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: SMMBT2907ALT1G
Specification for Transistor: PNP
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23, TO236AB |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 225mW |
| Collector current | 600mA |
| Frequency | 200MHz |
| Collector-emitter voltage | 60V |
| Current gain | 100...300 |