Power supply: switched-mode; 350W; 24VDC; 14.6A; OUT: 1; 680g; 90%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMP350PS24
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: SMP350PS24
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 350W; 24VDC; 14.6A; OUT: 1; 680g; 90%
| Output current | 14.6A |
| Supply voltage | 80...264V AC |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | IT, medical applications |
| Output voltage | 24V DC |
| Additional functions | remote ON/OFF control |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | screw terminals |