Switch: encoding switch; Pos: 16; 0.2A/42VDC; -60÷125°C; 80mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMR 60016
Manufacturer: KNITTER
Manufacturer code: SMR 60016
Product downloads
Specification for Switch: encoding switch; Pos: 16; 0.2A/42VDC; -60÷125°C; 80mΩ
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -60...125°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 16 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | LCP |
| Body colour | grey |
| Body dimensions | 10x10x6.5mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| DC contacts rating @R | 0.2A / 42V DC |
| Stable positions number | 16 |