Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 2A; Plastic MELF
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
SMS2100R7
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SMS2100R7
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 2A; Plastic MELF
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 790mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 40pF |