Fuse: PTC polymer; 350mA; Case: 1206
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
SN035-16
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: SN035-16
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 350mA; Case: 1206
| Case | 1206 |
| Power | 400mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Current rating | 350mA |
| Max. voltage | 16V |
| Max resistance | 1.2Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 750mA |
| Min. resistance | 300mΩ |