Fuse: PTC polymer; 1.5A; Case: 1206
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
SN150-06
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: SN150-06
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 1.5A; Case: 1206
| Case | 1206 |
| Power | 800mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Current rating | 1.5A |
| Max. voltage | 6V |
| Max resistance | 120mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 3A |
| Min. resistance | 40mΩ |