Diode: TVS array; 7V; 3A; unidirectional; SOT23-6; Ch: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65220DBVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65220DBVR
Product downloads
Specification for Diode: TVS array; 7V; 3A; unidirectional; SOT23-6; Ch: 2
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Number of pins | 6 |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Max. forward impulse current | 3A |
| Version | ESD |
| Application | HDMI, USB |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 7V |
| Capacitance | 35pF |