IC: interface; transceiver; 1Mbps; 4.75÷5.25VDC; SOIC8; -40÷125°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65HVD1040QDRQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65HVD1040QDRQ1
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; 1Mbps; 4.75÷5.25VDC; SOIC8; -40÷125°C
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Type of integrated circuit | CAN transceiver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | CAN |
| Number of pins | 8 |
| Transmission rate | 1Mbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |
| Max operating temperature | 125°C |